www.labsciences88.blogfa.com

علوم پزشکی

سوالات مطرح شده در بیماران مبتلا به تکرر ادرار Polyuria

سئوال :

دکتر عبدالوهاب حاجی سردار خسته نباشید ... مدتی است که دچار تکرر ادرار شده ام و تقریبا هر ۴۵ دقیقه کم و زیاد تکرار میشود . ادرارم کمی بد بو و کدر میباشد . یکبار هم که خیلی سوزش داشت و تیر میکشید و در آن زمان رنگ آن سرخ و خون مانند شد . الان ٢٨ ساله هستم و مجردم . قبلا درد در ناحیه کمری داشتم ولی الان بیشتر در ناحیه شکمی میباشد . آقای دکتر دلیل تکرر ادرار در من چیه و چکار باید بکنم ؟

جواب:


دوست محترم از مطالبی که مطرح کرده اید من علائم سنگ در دستگاه دفع ادرار را درشما میبینم . ممکن است که سنگ از ناحیه کلیوی به طرف پائین حرکت کرده باشد . پیدایش سنگ کلیه یک پدیده تدریجی است و در حال حاضر ممکن است موجب بروز عفونت در دستگاه دفع ادرار شده باشد . بهر حال شما نیاز به آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه و مثانه را دارید . البته دلایل تکرر ادرار خیلی زیاد است ، لذا مطالعه موارد ذیل را پیشنهاد میدهم .

تکرر و  تغییر غیر عادی در ادرار علامتی برای بیماری‌های دستگاه دفع ادرار و دیگر سیستمهای بدنی است . اگر در شرایطی، میزان مایعات دفعی بدن فزونتر از مایعات جذب شده باشد موجب بروز اختلال در کارکرد کلیه و دیگر ارگانهای بدن میشود ، در واقع در اثر کاهش مایعات بدن ، فشار خون نیز کاهش میابد و در پی آن درصد خون دریافتی کلیه کاسته و تغذیه خونی بافت کلیوی کاهش می یابد و نتیجه آن اختلال در کارکرد کلیه ها  خواهد بود . بی‌توجهی به  این امر ، می‌تواند در آتیه تاثیر نامطلوب و جبران ناپذیری را بر جای گذارد .

تکرر ادرار یک بیماری نیست بلکه علامت یک یا چند  بیماری در بدن است یکی از دلایل تکرر ادرار در طول روزمیتواند بیانگر بیماری‌های عصبی شخص و از سویی تکرر آن در شب میتواند حاکی از بیماری‌های عفونی دستگاه دفع ادرار باشد . معمولا بیمار از سوزش در ادرار، درد در قسمت پایین شکم، سوزش و کم سویی چشم ،بوی ادرار تند ، ضعف عمومی بدن، کدر شدن ادرار،تب و لرز،  درد در پایین کمر و فشارهای عصبی شکایت دارد .


تکرر ادرار علل زیادی دارد و پاره ای از آنها شامل موارد ذیل است :

- تضعیف عضلات مثانه،

- عفونت پروستات و بزرگ شدن آن

- عفونت مثانه ، کلیه و یا واژن

- داروها و غذاهای ادرار آور و مصرف زیاد ویتامین B2  و C و پرنوشی

- میگرن

- لوپوس اریتماتوز    lupus erythematosus

- پرکاری غده تیروئید

- گلومرولونفریت  glomerulonephritis

- کافئین موجود در قهوه یا چای

- هیپوآلدوسترونیسم   hypoaldosteronism

- تومور های دستگاه دفع ادرار

-  سرطان‌های نزدیک مثانه

- اختلال در سیستم گردش خون

- انسداد در سیستم ادراری

- تولید ناکافی هورمون ضد ادرار

-تحریک  کلیه در اثر سرما

- بیماری ادیسون

- آسیب به کبد

-  فشار رحم در حال رشد به مثانه در زنان باردار

- انتقال عفونت مقعدی به دستگاه دفع ادرار ( بیشتر در بانوان )

- سنگ‌های مثانه و کلیه

-  دیابت

- و ...

باتشکر از سایت ترکمن مدیکال

سوال

من مدتي بود در بالاي شكم احساس حالت گرفتگي ميكردم ( دقيقا چهار انگشت بالای ناف). بعضي مواقع هم احساس ميكردم شكم به طرف داخل كشيده ميشود به طوري كه هنگام نشستن روي صندلي مجبور بودم كمرم را صاف نگه دارم كه روي شكم فشار نيايد. همچنين همزمان با اين احساس دچار تكرر ادرار شدم به طوري كه بعضي مواقع هر 10 - 15 دقيقه يكبار مجبور بودم به دستشويي بروم( تکرر ادرار در روزها اتفاق میافتاد و شب احساس ادرار نداشتم). مقدار ادرار هم در اکثر موارد كم نبود و بدون هيچ گونه سوزش و دردي و به صورت كاملا عادي خارج ميشد.( در بعضی مواقع هم چند قطره ادرار بیشتر نبود)
آزمايش خون و ادرار دادم قندم 87 بود پارامترهاي ديگر خون هم عادي بود.
كليه هم سالم بود.
سنوگرافي هم دادم هيچ گونه موردي نداشت.
ولي در مورد عفونت ادرار دكتر داخلي اعتقاد داشت عفونت ادرار دارم ولي دكتر ارولوژي اعتقاد داشت عفونت ندارم.
در هر صورت قرصهاي عفونت ادرار هم چند هفته مصرف كردم ولي مشكل من حل نشد.
الان بعد از گذشت حدود 6 ماه تكرر ادرار كمتر شده ولي هنوز به صورت عادي بر نگشته.
الان معمولا هر 2-3 ساعت یک بار باید به دستشویی برم.
سن من 31 سال هست.
حدود يك ماه قبل از اينكه من دچار اين مشكل شوم من ورزش بدن سازي و شنا را شروع كرده بودم.
وزن بدنم هم مدتي كه باشگاه ميرفتم تا 5 كيلو گرم بيشتر شد.
من به چند دکتر مراجعه کردم و جوابهای متفاوتی شنیدم لطفا من را راهنمایی کنید.
آيا لازمه دوباره آزمايش قند بدهم؟
پارامترهاي مربوط به آزمايش ادرار هم به اين صورت است:

RBC: 0-1
WBC: 1-2
Epithelial Cells: 2-3
Bacteria: Few

جواب

سلام،

آزمایش ادرار شما طبیعی است و عفونتی نشان نمی دهد، یعنی در حال حاضر عفونتی نیست. اگر با درمان آنتی بیوتیکی مشکلات کمتر شده است احتمال وجود عفونت بیشتر قوت می گیرد. در غیر این صورت و اگر باز هم علایم اولیه وجود دارد، باید ارزیابی های بیشتر مثلا جمع آوری ادرار 24 ساعته یا سایر آزمونها صورت گیرد.

سوال

با عرض سلام من 59 سال دارم سه سال پیش احساس کردم تکررادرار دارم با آزمایش و سونوگرافی معلوم شد به بزرگی
پروستات گرفتارشده ام پزشک معالج گفت این بیماری ده سال زودتر به سراغ شما آمده است و با تجویز قرص پیجیوم چهارماه
من به وضع عادی برگشتم سه ماه پیش دوباره احساس کردم تکرراداردارم وقتی  آزمایش و سونوگرافی مراجعه کردمپروستات
من دوباره بزرگ شده بود ویک سنگ چهار میلی متری در کلیه سمت چپ بوجود آمده از سه ماه پیش با خوردن یک قرص
فیناستراید و یک کپسول تامسولوسین و روزی دو عدد قرص رواتینکس درمان شروع کردم در روز چهارم وضع به حال عادی
برگشت بعدازهشتادروز وضع خوب و نرمالی داشتم دو تکررادرار شروع شد من که به سونوگرافی مراجعه کردم پروستات
کمی کوچک شده واداربیشتری تخلیه میشود سئوال من این است کدامیک از درمان ها بهتر است  لیزر یا جراحی و یا دارو
پی اس آی من 1.9 میباشد قند خون 108 بقیه آزمایشها سالم نشان داده می شود آیا تکررادرار ممکن است از خوردن بعضی از
غذاها باشد امروز که برای سونوگرافی رفته بودم برای پر شدن مثانه آب خوردم ولی چون  منشی دیر فرستاد برای سونو اکنون مجرای در
ادرار درد واحساس سورش میکنم ضمنا آیا نفخ شکم ممکن است که به مثانه هم فشار وارد کند با عرض پوش سئوال قدری

طولانی شد تکرارا تشکر میکنم 

جواب
با سلام
عوامل بسیاری باعث تکرر ادرار می شوند از جمله: دیابت بی مزه، عفونت ادراری، تومورهای مثانه، بزرگی و رشد پروستات، مثانه نوروژنیک، بیماری قند.
پرادراری مربوط به قند خون یا عفونت ادراری معمولا با علائم دیگری نیز همرا ه بوده و نمی توانند که مدت زیادی بدون عوارض و علائم دیگر طول بکشند. برای تشخیص مثانه نوروژنیک نیاز به معاینات و آزمایش است.
از طرفی دیگر وقتی مردی در سن شما دچار تکرر ادرار شبانه می شود اولین تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات است که بسیار شایع می باشد. حالتهای خفیف به دارو جواب می دهند و پروستاتهای خیلی بزرگ نیاز به جراحی دارند. توده های بدخیم نیز در ابتدا علائم مشابهی دارند اما آنها نمی توانند مدت زیادی بدون علائم و عوارض جانبی ساکت بمانند.
  با تشکر از دکتر رهام صادقی

 

سوال بیمار::::

من عرض سلام و تشكر از سايت خوب شما و همچنين با عرض عذر خواهي سوالي دارم: من وقتي به توالت مي روم پس از ادرار وقتي كه بلند مي شوم اغلب اوقات در اين هنگام چند قطره ادرار از من خارج مي شود .لطفا بفرماييد علت چيست و درمان ان چگونه است و چه بايد بكنم.لازم به ذكر از پس از ادرار كردن جسارتا الت تناسلي را خوب فشار مي دهم و از زير ان نيز از مقعد تا زير بيضه را با دست مي كشم كه قطرهاي مانده در لوله خارج شوند اما باز هم فايده ندارد .همچنين من امين 35 ساله هستم و از اي دي خانمم در اين فروم استفاده كرده ام .مرسي 

جواب دکتر::::

تعریف مشکل:

- حالتی که مثانه نمی تواند خودش را کامل تخلیه کند حتی بعد ادرار کردن کامل
- احساس ادرار را دارد اما نمی تواند ادرار کند یا اینکه گاه به گاه خارج می شود
- چکه چکه آمدن ادرار بعد از ادرار کامل
- اگر شروع به ادرار کند اگر بخواهد نمی تواند جلوی خروج را بگیرد
- قدرت جهندگی ادرار کم شده است
- گاهی احساس پری و درد وجود دارد ( وقتی مثانه زیر ناف هست)
- تکرر ادرار
- بیش از 4-3 بیدار شدن در خواب برای ادرار کردن
- مشکلات اجتماعی , منزوی شدن , وابسته شده به دیگران, و افسردگی ممکن است مخصوصا در سالمندان عارض شود

این مشکل به انگلیسی dribbling گفته می شود


قطره قطره امدن ادرار:::


این مشکل به این مفهوم هست وقتی که ظاهرا مثانه کاملا تخلیه شده اما بطور غیر ارادی کماکان ادرار بطور قطره قطره در حال خارج شدن است. با اینکه مدت قابل ملاحظه ای برای تخلیه ادرار وقت گذاشته می شود و حتی مجرای ادرار تکان داده می شود .. باز هم احساس می شود قطره هائی در حال خارج شدن است. یا اینکه به محض خروج از توالت کماکان احساس تخلیه وجود دارد یا اینکه گاهی بطور ناخود آگاه لباس زیر هم آغشته به ادرار شده و مشکلاتی ایجاد می کند. این مسئله به انگلیسی Post Micturition Dribble گفته می شود .در متخصصین کلیه و مجاری ادرار به PMD مشهور است

علت چه هست؟
PMD به خاطرضعف عضلات کف لگن اتفاق می افتد. حالا علت این ضعف چه هست؟

- جراحی پروستات بزرگ شده
- فشار مداوم برای تخلیه روده ها به عنوان مثال در یبوست
- سرفه مداوم برای مثال در کسانی که سیگاری هستند
- افزایش وزن
- مشکلات سیستم عصب دهی دستگاه ادراری
- کسانی که بطور مداوم باید اجسام سنگین رو بلند کنند


علائم و معاینات
اکثر این افراد بطور عادی ادرار می کنند. علی رغم اینکه بعد از تخلیه ادرار مجراری ادرار تکان داده می شود تا ادرار باقی مانده تخلیه شود... بعد از چند دقیقه هنوز قطره هائی در حال خارج شدن است

بعضی از افراد ممکن است دچار مشکلات دیگری نیز باشند .تکرر ادرار ، فوریت تخلیه ادرار ,مکث در تخلیه ادرار ,و فشار در تخلیه از جمله آنهاست. افراد مسنی که این مشکل را دارند اغلب جراحی پروستات داشته اند و احتمالا این مشکلشان به خاطر پروستات است و جراحی آن است

درمان آن چیست؟

بعد از تخلیه ادرار باید اون قسمت ماساژ داده شود.به این معنی که انگشتان را پشت کیسه بیضه بگذارید و به بالا و جلو ماساژ دهید.اینکار باعث تخلیه ادرار باقی مانده در مجرای ادرار می شود.

تمرینات تقویت کننده عضلات کف لگن هم کمک کننده است.


چکه کردن ادرار پس از تخلیه:::


دکتر Grace Dorey نشانه، شیوع و علت شناسی چکه کردن ادرار پس از تخلیه را در مردان توضیح میدهد و نشریات را به منظور دادن راهنمایی در ارزیابی و گزینه های درمان، بررسی میکند.
چکه کردن ادرار پس از تخلیه (PMD) اصطلاحی است برای اینکار که پس از اتمام ادرار و معمولا پس از ترک توالت صورت میگیرد. این حالت نه وابسته به استرس است و نه به علت اختلال عملکرد مثانه و باید از چکه های باقیمانده در انتهای مجاری ادرار متمایز شود. این وضعیت مایه رنجش است و میتواند موجب خجالت شود.
اگرچه PMD مشکلی است مشترک در تمام رده های سنی از جمله مردان جوان، Paterson و همکارانش در سال (1997) متوجه شدند که این اتفاق می تواند به خصوص در مردان مسن تر دردسر ساز باشد. شیوع آن از 11.5 ٪ تا 63 ٪ برای مردان 20-70 سال گزارش شده است.
علت شناسی
چکه کردن ادرار پس از تخلیه، بدلیل نارسائی عضله bulbocavernosus بوجود میاید، عضله ای که در اطراف انتهای مجاری ادرار وجود دارد و توسط عمل انعکاسی پس از ادرارکردن، موجب انقباض میشود و مجاری ادرار تخلیه میشود. این عمل انعکاسی به عنوان urethrocavernosus شناخته شده است. نارسائی آن ممکن است ناشی از عمل جراحی ، شرایط عصبی و یا ضعف عضلات کف لگن باشد. ادرار باقی مانده در بخش انتهائی مجاری ادرار در اثر حرکت، خارج میشود.
علت نادر ارگانیک ناشی از اختلالات مادرزادی و تنگی مجرا نیز گزارش شده است ، و این نیاز به درمان با عمل جراحی دارد.
Wille و همکارانش در سال 2000 برای تشخیص فعال بودن عکس العمل عضلات bulbocavernosus پس از برداشتن پروستات، از cystourethrography (روش بررسی مجاری ادرار و مثانه) استفاده کردند. آنها تشخیص دادند که عکس العمل طبیعی urethrocavernosus در اوایل دوره post-operative ( پس از جراحی)، پس از radical prostatectomy (برداشتن کامل پروستات) در مردان PMD وجود نداشته است.
این افراد، در 63% از ystourethrogram های پیش از برداشتن پروستات ( pre-operative ) ، یک موج پیشرونده ای از عضلات اسفنکتر ادراری درون مجاری را در انتهای تخلیه ادرار گزارش کردند. کاهش میزان ادرار کردن و افزایش میزان چکه های ادرار، قبل تا بعد از جراحی، از لحاظ آماری مهم بوده اند.
Wille و همکارانش همچنین معتقد بودند که هیپرپلازی خوش خیم پروستات، ممکن است کاهش یا قطع واکنش پس از تخلیه را بعهده داشته باشد.
همچنین تحقیقات، کاهش حساسیت در غشاء مجاری ادرار پس از جراحی لگن را به اثبات رسانده است، که ممکن است منجر به PMD شود.
راههای درمان
گزینه های درمان PMD متفاوت است و بستگی به شرایط علت شناسی دارد.
معمولا عمل جراحی، برای مشکلات ارگانیک توصیه میشود، از جمله تنگی ها و زائده های مادر زادی، در حالیکه معلوم شده است تقویت عضلات کف لگن، بطور چشمگیری در مشکلات ناشی از اساس عملکرد اندام موثر است.
نوع تمرین کف لگن
سه آزمایش با هدف مقایسه اثر تمرینات کف لگن با گروه شاهد در مردان مبتلا به PMD صورت گرفته است.
در یک آزمایش کنترل شده غیر اتفاقی، Chang و همکارانش تاثیر تمرینات عضلات کف لگن را بر روی مردان PMD، پس از تخلیه پروستات، ارزیابی کردند. پس از چهار هفته، یک تفاوت آماری مهمی در افزایش توان عضله کف لگن و کاهش عوارض در مردان مبتلا به PMD در مقایسه با گروه شاهد وجود داشت.
Paterson و همکارانش در سال 1977 تک آزمایش کنترل شده اتفاقی کوری برای مقایسه تمرینات عضلات کف لگن با bulbar urethral massage (ماساژ ریشه عضلات مجاری ادرار) انجام دادند. این ماساژ که بعضی اوقات urethral milking ( استبراء ) نامیده میشود، روشی است برای خود یاری بیمارانی که از ناراحتی های PMD رنج میبرند.
به بیمار آموزش داده میشود، پس از ادرارکردن، انگشت خود را پشت scrotum گذاشته و بارامی bulbar urethra را بسمت جلو و بالا مانند دوشیدن شیر ماساژ دهد (بمنظور تخلیه پس ماند ادرار از مجرا).
آنها پی بردند، مردانی که ورزشهای کف لگن را انجام میدهند، احتمال کاهش چکه کردن ادرارشان دو برابر کمتر از افرادی است که ادرار خود را استبراء میکنند، و این دو اقدام موثر تر از تنها مشورت کردن است.
Dorey و همکارانش متوجه شدند، ورزشهای کف لگن که شامل یک post-voiding strong pelvic floor contraction (انقباض شدید عضلات کف لگن ) است، بطور چشمگیری در درمان PMD و مردانی که از اختلالات نعوظ رنج میبرند، موثر است.
یک پیشنهاد برنامه برای درمان PMD مردان در بخش انتهای مقاله نشان داده شده است. به مردان با PMD آموزش میدهد که پس از اتمام ادرار،بشدت ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنند. ممکن است این مهارت به ترک ادرار از انتهای عضلات مجاری ادرار کمک کند و ممکن است موجب بهبودی و یا جایگزین عکس العمل urethrocavernosus شود.
به منظور دستیابی به آمادگی کامل، حداکثر کار عضلانی باید توسط هیپرتروفی عضله و برای تحمل بیشتر همراه با انقباضات submaximal انجام بگیرد. مردان می توانند ماهیچه های کف لگن خود را در حالی راه میروند، توسط محکم کردن و بالا آوردن کف لگن، ترمیم کنند.
نتیجه گیری
چکه کردن ادرار پس از تخلیه، متداول و شرایط ناراحت کننده ای است که بر روی مردان، در تمام سنین تاثیر میگذارد. بطور کلی شیوع آن هنوز نامعلوم است.
عمل جراحی ممکن است برای مشکلات ارگانیک پیشنهاد داده شود، در حالی که تمرین های عضلات کف لگن به طور قابل توجهی برای مشکلات عملکردی موثر است. تمرین های عضلات کف لگن ، از جمله انقباضات عضلانی قوی مجاری ادرار پس از ادرار ، نشان داده است که درمان مؤثری برایPMD مردان و ماساژ فوق العاده ای برای مجاری ادرار است.

تمرین پیشنهادی

تمرین عضلات کف لگن برای مردان
1. در موقعیت ایستاده
با پاهای جدا از هم باستید و ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنید، مانند اینکه سعی دارید از خروج باد روده خود جلوگیری کنید. اگر در یک آینه نگاه کنید ، باید حرکت انتهای آلت خود را نزدیک شکم و بلند شدن بیضه هایتان را ببینید. نگه داشتن انقباض به شدتی باشد که نیازی به حبس کردن نفس و یا کشش باسن خود نداشته باشید.

• صبحها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ( تا حد امکان قوی )، بیشتر از 10 ثانیه.
• عصرها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از 10 ثانیه.

. 2 در موقعیت نشسته
بر روی صندلی با زانوهای جدا از هم بنشینید و ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنید مانند اینکه سعی دارید از خارج شدن باد روده جلوگیری کنید. نگه داشتن انقباض به شدتی باشد که نیازی به حبس کردن نفس و یا کشش باسن خود نداشته باشید.
• صبحها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از 10 ثانیه.
• عصرها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از 10 ثانیه.

3 . در موقعیت درازکش
به پشت دراز کشیده زانوهای خود را جدا و خم کنید. ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنید، مانند اینکه سعی دارید از خروج باد روده خود جلوگیری کنید، نگه داشتن انقباض به شدتی باشد که نیازی به حبس کردن نفس و یا کشش باسن خود نداشته باشید.
• صبحها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از 10 ثانیه.
• عصرها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از 10 ثانیه.

4. در حال قدم زدن
در حال راه رفتن کمی کف لگن خود را بلند کنید.

5 . بعد از ادرار

پس از خالی شدن مثانه، برای اجتناب از شرمندگی پس از چکه کردنهای ادرار، ماهیچه های کف لگن خود را بشدت سفت کنید.

مترجم : جعفر پاک نیت (باتشکر از سید حمید سجاد)سایت ایران سلامت

سوال بیمار:::

با سلام

من 20 سالمه. یک ماهی هست به شدت تکرر ادرار پیدا کردم. طوریکه وقتی بیدارم هر 2 ساعت یک بار و وقتی خوابم هر 4 ساعت یکبار باید برم دستشویی. قبلا هم همینطور بودم ولی نه به این شدت. البته پدرم و عمو هایم نیز همین مشکل را دارند(البته نه به این شدت) . می خواستم بدونم بیماری دارم یا ارثی هست؟

جواب دکتر:::

با سلام

تكرر ادرار اغلب نشانه ابتلا به يك بيماري است بنابراين با مشاهده افزايش تعداد دفعات ادرار بايد به پزشك مراجعه كرد.
و مخصوصا تحت این شرایط به پزشک داخلی جهت ارزیابی عمومی سلامتی تون مراجعه کنید

اگر تب , درد پشت و پهلو استفراغ و لرز وجود داشته باشد. احساس افزایش اشتها , تشنگی پیدا کرده باشید و خستگی و کاهش وزن پیدا کرده باشید.

شما احساس تکرر ادرار دارید اما حامله نیستید و مایعات زیادهم نخورده اید
اگر بی اختیاری ادرار پیدا کرده اید و اگر تکرر ادرار اختلال جدی در زندگی شما ایجاد کرده است
اگر ادرار خونی و تیره رنگ دارید

اگر ترشحی از آلت و واژن وجود داشته باشد

داروی تکرر ادرار:::

قرص ها وکپسول دتروسیتول هر دو دارای یک جزء فعال به نام تولترودین تارترات (tolterodine tartrate)

می باشد  که نحوه ی عمل آن به حالت استراحت در آوردن ماهیچه های غیر ارادی است که در

دیواره ی مثانه یافت می شود.

عضلات در دیواره ی مثانه عضلات دتروسول نامیده می شوند. که در برخی موارد سبب انقباضات در

تشنج های غیر قابل کنترل می شود. و معمولا آنها در فعالیت های بیش از حد مثانه برگشت

پیدا می کنند. فعالیت های بیش از حد عضلات دتروسول سبب افزایش دفعات ادرار (تکرر ادرار) می

شود. و یا باعث تمایل برای دفع ادرار یا دفع ادرار به صورت غیر قابل کنترل می گردد.

تولترودین عضلات دتروسول در دیواره ی مثانه را ریلکس می کند که این کار را با مسدود کردن

رسپتورهایی که در سطح سلول های عضلات وجود دارد انجام می دهد.در واقع با جلوگیری از عمل

استیل کولین که رسپتورهارا فعال میکند این کار صورت می گیرد.

در حالت طبیعی زمانی که استیل کولین ها به صورت فعال بر روی رسپتروها هستند باعث

منقبض شدن عضلات دتروسول شده و مثانه تخلیه می گردد.

با مسدود شدن استیل کولین ها, تولترین به ریلکس شدن عضلات در دیواره ی مثانه کمک می کند.

با کاهش عدم ثبات (تکرر ادرار) سبب افزایش ظرفیت مثانه برای نگهداری ادرار می شود.

در واقع باعث کاهش دفعات تکرر ادرار می گردد.

قرص های دتروسیتول به سرعت در بدن آزاد می شود.بدین معنا که این قرص ها  بافاصله بعد از مصرف

سریعا جذب گردش خون در روده می گردد.

کپسول های دتروسیتول در مدت طولانی تری آزاد شده و در واقع  برای انجام واکنش ها به مدت

طولانی تر طراحی شده است.این کپسول ها باید به همراه یک لیوان آب بلعیده شوه و از جویدن و

فشار دادن آن خودداری کرد.

به طور خلاصه و شفاف می توان گفت که داروی دتروسیتول به کسانی که توانایی نگهداری ادرار در

مثانه ی خود را به اندازه ی طبیعی ندارند و تکرر ادرار دارند کمک می کند که مثانه ی آنها ظرفیت

بیشتری از ادرار را تحمل کرده در نتیجه میزان دفعات ادرار کاهش می یابد.

موارد مصرف:

افزایش نیاز برای دفع ادرار - تمایل غیر طبیعی برای دفع ادرار -ادرار غیر ارادی

هشدار:

1)این دارو ممکن اشت موجب کاهش توانایی در رانندگی و کار با ماشین آلات گردد .

 بنابر این از رانندگی و کار با ماشین آلات در زمان استفاده از این دارو پرهیز کنید.

2)این دارو موجب کاهش تمرکز در کودکان می گردد به همین دلیل برای کودکان تجویز نمی گردد.

3)دتروسیتول به کسانی که توانایی دفع ادرار را ندارند ,ضعیف بودن غیر طبیعی ماهیچه ها,

  انقباضات ناگهانی روده ی بزرگ وبیماری های روده مانند بیماری کرون , زنان باردار و شیرده

  توصیه نمی گردد.

عوارض جانبی:

هر دارویی دارای عوارض جانبی می باشد و در افراد مختلف عوارض گوناگونی دارد

در این جا به چند عارضه ی جانبی این دارو اشاره می کنیم.البته در یک فرد همه این عوارض وجود ندارد.

1)خشکی دهان , پوست و چشم ها

2)سوء هاضمه , یبوست

3)دردهای شکمی

4)کاهش بینایی تیره شدن تصاویر

5)استفراق

6)خواب آلودگی , سردرد , سرگیجه

7)خستگی و کوفتگی

8)افزایش مقدار گاز معده

9)افزایش کارکرد قلب , درد قفسه ی سینه

10)توهم

و .............


با تشکر از سایت اطلاعات دارویی

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 21:57  توسط محمدرضا ربیعی  |